top of page

Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme Nedir?

Bina güçlendirme, bir yapının muhtemel bir depremde yıkılması veya çökmesi ile oluşacak can kaybını önlemek amacıyla yapılan, binayı yapısal ilavelerle depreme daha dayanıklı hale getirmeyi amaçlayan bir müdahaledir. Binanın yıkılıp yeniden yapılması çoğu zaman çok maliyetli olmaktadır. İşte bina güçlendirme, bu yönteme alternatiftir. Daha az zahmetli ve daha az maliyetlidir. Yapılan iyileştirmelerle binanın dayanıklılığı arttırılır.

 

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

 

Bina güçlendirme firmaları çok çeşitli teknikler kullanarak ev ya da iş yerlerini depreme daha dayanıklı hale getirir. Ancak güçlendirme çalışmalarından önce yapılması gereken bazı prosedürler vardır. Güçlendirilmesi düşünülen binanın öncelikle, projeye uygun yapılıp yapılmadığı denetlenir. Daha sonra binadan beton numunesi alınır. Belli alanlardaki demir donatılarından da çeşitli kesitler test edilir. Bu gibi testlerden elde edilen sonuçlarla bina güçlendirme uygulaması  yapılır. Ancak bir yapıyı daha dayanıklı hale getirecek çeşitli teknikler kullanmak, bilgi ve tecrübe ister. Doğru yapılmayan güçlendirme çalışmaları riski daha da arttırır.

 

Bina Güçlendirme Teknikleri

 

Bina güçlendirilirken genellikle aşağıdaki yöntemler tercih edilir :

 

Kanat ekleme
Eski ve yeni betonları kaynaştırma
Kolon mantolama
Çelik mantolama
Betonarme mantolama
Epoksi enjeksiyonu
Mantolama veya gömlek geçirme

 

Kiriş ve kolon mantolama, en çok başvurulan yapı güçlendirme uygulamalarındandır. Ancak bu her yapı için geçerli bir formül değildir. Yalnızca binaların statik durumu analiz edildikten sonra bir proje hazırlanabilir. Ayrıca her yapının depreme veya çeşitli darbelere verdiği tepkinin farklı olduğu da unutulmamalıdır.  Daha bilimsel bir ifadeyle her binanın kendine özgü bir mukavemeti ve darbeye karşı verdiği titreşim hareketi değişkendir. Bu sebeple kullanacak teknikler de yapıdan yapıya değişir.

 

Örneğin eski yapıları güçlendirirken karbon fiber bina güçlendirme tekniklerinden yararlanılır. Kurulduğu günden bu yana geleceğe bakarak bugünü yorumlayan, önce İstanbul'da daha sonra tüm ülke genelinde modern bir kent konsepti meydana getirmeyi amaçlayan Türkiye'nin en büyük yapı laboratuvarı Aksaş, bina güçlendirme uygulamaları da gerçekleştirmektedir. Eğer konu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bizimle kolayca iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page