top of page

Merdiven İmalatı

Merdiven İmalatı Nedir?

Merdiven farklı yükseklikteki iki nokta arasında bağlantı kurmaya yarayan, düzenli mesafelerle kademelendirmesi yapılan mimari yapılara denilmektedir. Bir yerden inmek ve çıkmak için kullanılan bu basamak serisi, düz ve dönerli olarak iki ana sınıfa ayrılmaktadır. Düz merdivenlerde rıht (iki basamağı birbirine bağlayan dik kısım) birbirlerine paralel ve her bir basamaktaki genişlik ölçüsü eşittir. Dönerli merdivenlerde ise bu durum daha farklıdır. Basamak genişliği (merdivenlerde ayakların bastığı düz yer) dikdörtgen şeklini korumaz, rıhtların paralelliği de kaybolmaktadır.

 

Yapıldıkları materyallere göre ise merdivenler; taş merdiven, beton merdiven, betonarme merdiven, tuğla merdiven, ahşap merdiven ve çelik merdiven olarak sınıflandırılmaktadır. Çelik konstrüksiyon merdiven, oldukça sağlam ve uzun ömürlü merdiven sistemleridir. Yapının dekoruna uygun özellikte merdivenler tasarlanabilmektedir. Aynı zamanda merdivenler iki duvar arasında sınırlı, tamamıyla bağımsız veya bir kenarından duvarla sınırlı olarak konumlandırılabilmektedirler.

 

Çelik Merdiven Kullanım Alanları

 

Çelik merdiven kullanım alanları çok çeşitlidir. Sağladığı avantajlar neticesinde de birçok yapının tamamlayıcı unsuru olarak çelik yapı merdiven tercih edilmektedir. Çelik merdivenlerin kullanıldığı yerleri sıralayacak olursak çelik merdivenler; fabrikalarda, okullarda, konutlarda, hastanelerde, şantiyelerde, iş yerlerinde, endüstriyel tesislerde kullanılmaktadır. Ayrıca çelik merdivenler, beton malzemeyle üretilmiş merdivenlerin kullanımının uygun olmadığı ara kat veya asma katlarda da tercih edilmektedir.

 

Çelik Merdiven Yapımı

 

Çelik merdiven yapımı için öncelikle projenin yapılacağı yerde keşif gerçekleştirilmektedir. Daha sonra müşterilerin isteği, ihtiyacı ve uygulama alanı doğrultusunda mimarlar tarafından projeye özel çelik merdiven çizimi yapılmaktadır. Çelik merdiven kesiti çizimi ve müşteriye sunulan çelik merdiven detayı ardından eğer müşteriler tarafından çizim onaylanırsa çelik konstrüksiyon merdivenin üretim aşamasına geçilmektedir. Bu metal merdivenlerin yapımında çelik ve alaşım malzemeleri kullanılmaktadır. Bunun nedeni metal merdivenlerin yüksek basınca dayanıklı ve çekme gücüne sahip olmasını sağlamasıdır.

 

İmalat aşamasında çelik merdiven sistemleri, kurulumu ve yapımı kolay, güvenli ve ekonomik olacak şekilde tasarlanmaktadır. Çelik merdiven imalatı gerçekleştirildikten sonra üretilen merdiven modelleri talep edilen renklere de boyanabilmektedir. Tüm aşamaları tamamlanan bu metal merdivenler nakliye edilmek üzere yola çıkmakta ve montajı gerçekleştirilmektedir.

bottom of page